Ile kosztuje rejestracja pojazdu w Polsce?

Zakup samochodu, zarówno nowego, jak i używanego, obejmuje znacznie więcej niż tylko zapłatę za dany pojazd. Tylko kilka dodatkowych kosztów trzeba zapłacić przed zakończeniem pracy. Obejmują one między innymi koszty związane z rejestracją i licencjonowaniem pojazdu.

Między innymi jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku (PCC) lub akcyzy w przypadku nabycia używanego pojazdu od osoby fizycznej, a także do zarejestrowania / ewidencji zakupu samochodu w dziale komunikacji. Udzielamy informacji o procesie rejestracji samochodu i związanych z nim opłatach.

Aby zarejestrować samochód osobowy, ile będziemy musieli zapłacić?

Z reguły na rejestrację auta wydajemy 180,50 zł, co jest raczej rozsądne (o dodatkowych wydatkach lub obniżeniu tego kosztu piszemy w dalszej części artykułu). Opłaty te są podzielone na następujące kategorie:

Wydanie zezwolenia czasowego kosztuje 13,50 zł, dowodu rejestracyjnego 54 zł, znaków legalizacyjnych 12,50 zł, nalepki kontrolnej 18,50 zł, a tablic rejestracyjnych 80 zł. Cena rejestracji wynosi 2 zł.
Czy można zaoszczędzić około 100 zł na opłatach rejestracyjnych?

Zmniejsz koszty zakupu i rejestracji auta korzystając z dostępnych zniżek i zachęt. Dotyczy to nabytego samochodu, który jest już zarejestrowany w tej samej jurysdykcji, w której się znajdujemy. Dzięki temu nie będziemy musieli zmieniać tablic rejestracyjnych ani naklejki kontrolnej widocznej na przedniej szybie pojazdu. W rezultacie zakup samochodu w okolicy może pomóc nam zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Ile pieniędzy będziemy w stanie zaoszczędzić w wyniku tych wysiłków? W tym przypadku za rejestrację zapłacimy tylko 81 zł, co oznacza, że ​​obniżymy opłatę rejestracyjną o 99,50 zł, ponieważ nie będziemy musieli tworzyć nowych tablic rejestracyjnych, co spowoduje znacznie obniżoną opłatę rejestracyjną.

Jakie są opłaty celne związane z rejestracją pojazdu?

Należy jednak zdać sobie sprawę, że wydatki mogą wzrosnąć w wyniku różnych okoliczności. Może się to zdarzyć, jeśli spełniony jest dowolny z następujących warunków:

Ponieważ jesteśmy nowymi właścicielami auta (lub jego współwłaścicielami), nie możemy stawić się w dziale komunikacji – zamiast tego musimy przygotować oficjalny dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, który jest opatrzony pieczątką cło 17 zł; urzędnik zwraca uwagę na fakt, że nie posiadamy karty pojazdu (proszę zwrócić uwagę, że taka sytuacja dotyczy pojazdów zarejestrowanych w Polsce po 1 lipca 1999 r.) – w takim przypadku musimy dopłacić 75,50 zł (75,50 zł) .
Jakie inne opłaty można ponieść? Jako przykład rozważmy przepisy regulujące wydawanie indywidualnych tablic rejestracyjnych. Wiąże się to ze znacznymi nakładami finansowymi, może nawet do 1000 zł.

Jakie dokumenty muszę mieć przy rejestracji pojazdu?

Kiedy chcemy zarejestrować używany samochód, jakich dokumentów będziemy potrzebować? Przede wszystkim musimy mieć na uwadze cały komplet dokumentów, które będą wymagane do zakończenia procedury rejestracyjnej. Jeśli tego nie zrobisz, cała operacja może zająć dużo czasu.

Przynieśmy do współpracy następujące elementy:

Jeżeli jesteśmy nowymi właścicielami, musimy złożyć wniosek o rejestrację pojazdu (wzór można znaleźć na stronie lokalnego działu komunikacji lub na stronach urzędów); poprzedni dowód rejestracyjny z aktualnym dozorem technicznym; dowód własności pojazdu (faktura VAT, umowa kupna/sprzedaży itp.); istniejące tablice rejestracyjne (jeśli trzeba je zmienić); oraz wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego, jeśli nie jesteśmy nowymi właścicielami.
Ubezpieczenie OC samochodu (dostępne do wglądu) – urzędy mogą również zweryfikować, czy samochód posiada ważną polisę ubezpieczeniową w bazie danych UFG.
Uwaga! Jeżeli rejestracja dotyczy pojazdu, który został sprowadzony do Polski i jest rejestrowany po raz pierwszy w naszym kraju, musimy przekazać polskim władzom przetłumaczoną umowę kupna-sprzedaży oraz dokumentację pojazdu. Tłumaczenie na język polski powinno być wykonane przez tłumacza przysięgłego. Zazwyczaj koszt takiej usługi to co najmniej kilkadziesiąt złotych za stronę.

Jeżeli nasz samochód został sprowadzony z innego kraju, do dokumentacji musimy dołączyć również następujące informacje:

W przypadku zakupu samochodu na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej (wydruk ze strony e-ZEFIR lub oświadczenie salonu o posiadaniu dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy), dokument potwierdzający dokonanie odprawy celnej lub informację o numer, miejsce i datę odprawy celnej w przypadku, gdy samochód został sprowadzony spoza Unii Europejskiej (wystarczy, aby ta informacja była na fakturę sprzedaży).
Ewentualnie, jeśli zdecydujemy się na zakup nowego samochodu w salonie, należy pamiętać, że certyfikat WE wraz z „deklaracją danych i informacji o pojeździe niezbędnych do rejestracji pojazdu i ewidencji pojazdu” (które można uzyskać od producenta pojazdu). Certyfikat ten potwierdza zgodność pojazdu z wymogami UE.

Jaka jest maksymalna wysokość kary za nieterminową rejestrację lub wyrejestrowanie pojazdu?

Należy również pamiętać, że jesteśmy zobowiązani do zarejestrowania pojazdu i/lub powiadomienia odpowiednich władz o nabyciu lub sprzedaży pojazdu w terminach określonych przez obowiązujące przepisy prawa. Regulują to uchwalone zmiany przepisów ustawy.

 

Zobacz również inne wpisy:

Wypowiedzenie umowy OC

Wycena aut używanych

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

Ubezpieczenie skutera

Kary za brak OC w 2022 r